Çocuk Masalları

Kupa Kraliçesi’nin Harikalar Diyarı

yeni kupa kralicesi blog - Kupa Kraliçesi'nin Harikalar Diyarı

Charles Lutwidg Dodgson yani bizlerin bildiği adı ile Lewis Carroll 1865 yılında matematiğin ve bilimin teorilerini; yazarlık ve fotoğrafçılık yeteneğinin getirdiği hayal gücü ile birleştirerek geniş bir kitleyi Alice’in Harikalar Diyarı’nın tam ortasına attı. 

Öyle ki bu değerli öykünün ilk el yazması, 1948’de British Library koleksiyonuna bağışlandı. Lewis Carroll’un başlattığı bu sınırsız hayal gücü evrenine John Tenniel illüstrasyonları ile canlılık kattı. 1960’lı yıllarda ünü Salvador Dali’ye kadar uzanan öykünün illüstrasyon çalışmalarına Dali’nin de yeteneği dokununca hem Harikalar Diyarı’nın görselleri hayal gücünün ötesinde bir boyut kazandı hem de Pan Kostüm ailesinin tasarımlarına ışık tuttu.

   Kupa Kraliçesi’nin karakteri ile birlikte Alice’in masumiyeti ön plana çıkarak derin bir boyuta sahip oldu. Önce ceza verip daha sonra yargılama yapılması gerektiğini düşünen, tahtı ile kralın yetkilerine başkaldırı gerekliliği arasında kalan Kupa Kraliçesi’nin dünyasında; boyutlar ve doğrular bulundukları yere göre değişmekteydi. Alice’in bu dünyaya girerek tüm bu duyguların doğru ve yanlışlığını öğrenmesi gerekiyordu. Phyllis Stowell’in de söylediği gibi, Alice kötülüğün varlığını öğrenerek büyümeye başlamıştı. Ve bunun en büyük etkeni Kupa Kraliçesi’ydi.

   Edebiyatta Lewis Carroll, resimde Salvador Dali, sinemada Tim Burton gibi yetenekli sanatçılardan ve tüm bu sanat dallarından aldığımız ilham, Pan Kostüm yaratıcılığı ile buluştuğu anda Kupa Kraliçemizin hikayesi başladı.

   Cheshire Kedisi’nin dediği gibi; Eğer yeterince uzun yürürsen, tabii ki bir yere varırsın.

Özel tasarım kupa kraliçesi kostümümüzü buradan inceleyebilirsiniz.

>> pankostum.com/kupa-kralicesi-cocuk-abiye-elbise