Bebek Sağlık

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

adult baby blur 1667578 - Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Tüm memeli canlılar ana rahminde, annenin immün sisteminin etki alanı içerisinde gelişimini tamamlar ve doğarlar. Doğduktan sonra geldikleri ortam ise oldukça farklı bir auraya sahiptir ve bu ortamdaki hemen her unsur bebek için oldukça olumsuz bir ortam anlamına gelir ki, bebek bu ortamdaki besinlerin neredeyse hiç birisini tüketemez. Yalnızca su içebilir ki vücudun temel ihtiyacı olduğundan hayatın her döneminde gereklidir. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin, sindirim sistemi yok denecek kadar yetersizdir, dolayısıyla verimli bir beslenme sürecinin ortaya çıkması beklenemez. 

Bebeklerin dış dünyaya adapte olurken, en azından beslenmeleri konusunda anneye bağımlılıkları bu sebeple vardır. Anne sütü, sindirim gerektirmeden, direkt olarak emilerek besine dönüştürülebilir ve bebek için hiçbir risk ihtiva etmez.

Tabii anne sütü sadece formu ile değil içeriği ile de bebek için oldukça önemlidir. Bebek anne sütünün içerisinde temel besinleri alamadığı takdirde ilk gelişimini doğru biçimde tamamlayamaz. Anne sütü emmemiş bebeklerde, gelişim bozuklukları ve ileri yaşlarda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkma olasılığı hayli yüksektir. Anne sütünün, doğada en güçlü besin kaynağı olduğu, bunun yanında bebek için antiseptikler dahil tüm koruyucuları maddeleri içerdiği belirtilmektedir.

Bebeğin Anne Sütü İhtiyacı Kaç Aydır?

Yeni doğanların en az 6 ay sadece anne sütü ile, toplamda 18 aya kadar anne sütü destekli beslenmeleri elzemdir. Doğanın sistematiği içerisinde bütün canlılarda durum böyledir. Eğer annenin herhangi bir şekilde sütü gelmiyor veya yetersiz geliyorsa, süt anne yöntemi tercih edilebilir veya hekim kontrolünde besin desteği alınabilir.

Bebeğin ilk 6 ayda yeterince beslenebilmesi tüm tedbirlerin layıkı ile alınmış olması şarttır. Aksi halde bebek, beslenmeyeceği gibi, verilen harici gıdaların bebeği olumsuz etkilemesi olasılığı da hayli yüksektir. Değindiğimiz gibi, bebeklerin ilk 6 hafta sindirim sistemleri neredeyse hiç çalışmaz. Vücut çalışmayı öğrenirken ona bu süreci kolaylaştıracak yöntemler sunmanın belki de en mantıklı yolu anne sütü ile beslenmesini sağlamaktır. Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri yeterince içerir, esasında yaşına basana kadar başka bir besine ihtiyaç dahi yoktur. Ancak elbette annenin sütü bebeği doyurmadığında ek gıdaya geçiş zaruridir.